Keramzyt
Keramzyt to rodzaj lekkiego kruszywa, które zostaje wypalane z gliny ilastej (konieczna temperatura to około 1150˚C. Jest ono wykorzystywane głównie w budownictwie.
Materiał przybiera postać niedużych, porowatych kulek, powleczonych bardzo twardą, ceramiczną osłoną. Kruszywo charakteryzuje się chemiczną obojętnością oraz wyjątkową odpornością na wilgoć oraz inne działania wody, takie jak na przykład wypłukiwanie.
Jest ono materiałem niepalnym, dobrze znoszącym działanie pleśni oraz grzybów. Stanowi też świetny izolator cieplny.
Zwykle keramzyt wykorzystuje się do wytwarzania lekkich betonów, pustaków stropowych i ściennych oraz ciepłochronnych zapraw. Kruszywo świetnie sprawdza się zarówno w izolacji podłóg i stropów, jak również ścian fundamentowych. To kierownik budowy Białystok jest odpowiedzialny za powstający budynek.
Co więcej to właśnie z niego bardzo często powstają drenaże. Jako materiał budowlany stosuje się je dopiero od XX wieku.
Warto wspomnieć, że swoje zastosowanie znajduje też w innych branżach, takich jak chociażby ogrodnictwie (wykorzystywane są tutaj jego właściwości zatrzymywania wilgoci).