Norka europejska

Norkę dawniej można było spotkać w całej Europie. Lśniące futro i piękne umaszczenie tego ssaka z rodziny łasicowatych było ozdobą niejednego boru czy lasu.

Jednak wygląd futra tego małego ssaka przyniósł mu paradoksalnie zagładę, gdyż norka zaczęła być zabijana ze względu na jej futro. Dzisiaj gatunek ten jej pod ścisłą ochroną, ale do dziś spotykane są rozległe fermy, które hodują te zwierzęta w celach ukradzenia im futer.

Kłusownictwo zrobiło również swoje i dziś to zwierzę jest coraz rzadziej spotykane. Spotkajmy się więc z nim, bo już wkrótce może być za późno.

Norka poluje na małe ssaki, płazy i bezkręgowce. Jak już powiedzieliśmy – jest to ssak z rodziny łasicowatych i dawniej był spotykany w całej Europie.

Obecnie gatunek ten w ogóle niemal nie występuje w Polsce na wolności i właściwie można go oglądać jedynie w zoo. Spowodowane jest to wytępieniem tego sympatycznego ssaka przez człowieka, jak i konkurencją ze strony obcego gatunku – norki amerykańskiej, która została sprowadzona do Europy i skutecznie zasiedliła dawne miejsca występowania swojej europejskiej kuzynki.