Kokoszka to gatunek średniego ptaka wodnego z rodziny chruścieli, który zamieszkuje wszystkie kontynenty na świecie prócz Australii. Występująca w Polsce kokoszka zwyczajna, zasiedla również całą Europę, północną Afrykę, Azory, Wyspy Kanaryjskie, Wyspy Zielonego Przylądka, oraz całą Azję aż po Półwysep Malajski. Kokoszka zwyczajna jest gatunkiem częściowo wędrownym.

W Polsce ptak ten występuje raczej rzadko, ale można go spotkać na całym terytorium kraju prócz gór. U kokoszek brak jest wyraźnego dymorfizmu płciowego. Wierzch ciała i skrzydła kokoszki są oliwkowobrązowe.

Głowę, szyję i boki ma łupkowoszarą. Długość ciała kokoszki waha się od 28 do 40 centymetrów, a rozpiętość skrzydeł wynosi średnio 55 centymetrów. Kokoszki budują gniazda na ziemi pod osłoną roślin i najczęściej robią ta w wodzie i trzcinach, gdzie są niewidoczne dla drapieżników.

Kokoszki potrafią również zakładać gniazda na zatopionych przedmiotach, co sprawia, że ich gniazda tworzą pływające platformy. W ciągu roku kokoszka wyprowadza średnio dwa lęgi, z którego łącznie rodzi się od 10 do 20 młodych osobników.