Kariera domów pasywnych

Różne mody przychodzą do nas z krajów zachodnich. Jedne mają związek ze stylem życia, inne natomiast wiążą się z zupełnie innymi obszarami naszej codzienności. Istnieją również mody oraz trendy związane z budownictwem i ciężko je ignorować.

Jednym z najgłośniejszych nowych rozwiązań w dziedzinie budownictwa jednorodzinnego są tak zwane domy pasywne. To technologia, która zyskała sporą popularność chociażby w Niemczech i krok po kroku zdobywa uznanie również w Polsce. Na czym polega?

Mniej energii

Istotą domu pasywnego jest maksymalne wykorzystanie dostępnej energii cieplnej przy jej możliwie najmniejszych, a w idealnym modelu zerowych stratach.

Taka sytuacja jest możliwa jedynie wówczas, gdy dom w całości będzie wykonany według odpowiednich materiałów i zgodnie z zasadami opracowanymi pod kątem budownictwa pasywnego. Wszelkie odstępstwa mogą spowodować, że nasz pasywny z założenia dom w gruncie rzeczy takim nie będzie. Znakomite własności izolacyjne, systemy odzyskiwania energii – to swoiste symbole domu pasywnego.

Niemałe wydatki

Ta technologia nie zalicza się do tanich w wymiarze wykonawczym i trzeba to uczciwie powiedzieć. Konieczne są specjalne materiały budowlane o ściśle określonych parametrach, które czasami trzeba sprowadzać z zagranicy. Trudniej znaleźć również ekipę budowlaną z wiedzą i doświadczeniem w zakresie budownictwa pasywnego.

Stawki takich ekip również są wyższe niż standardowo. Rekompensatę otrzymamy w przyszłości, mieszkając w takim domu i ponosząc bez porównania niższe koszty jego utrzymania, zwłaszcza w sezonie grzewczym. .