Jak wybrać pierwsze bryczesy?

Podczas pierwszych lekcji jazdy konnej, młodzi jeźdźcy zwykle nie posiadają profesjonalnego wyposażenia. Nic dziwnego, skoro jeszcze nie wiedzą, czy załapią jeździeckiego bakcyla, a sprzęt przeznaczony do jazdy zwykle do najtańszych nie należy. Z czasem jednak rozpoczynają kompletowanie swojego pierwszego zestawu.

Wtedy też pojawia się częsty dylemat: jak wybrać pierwsze bryczesy? Przede wszystkim najlepiej kupić je w sklepie. Choć w dzisiejszych czasach zakupy w Internecie są bardzo popularne, należy pamiętać, że bryczesy powinny być mocno dopasowane. Gdy już poznasz swój rozmiar, kolejne spodnie łatwiej będziesz mógł kupić w sieci.

Co więcej, powinny być dopasowane, ale też mocno rozciągliwe. Dobre bryczesy nie mogą krępować ruchów jeźdźca. Istotnym elementem spodni do jazdy konnej jest też lej, czyli wzmocnienie po wewnętrznej stronie nogawki.

Powinno być wykonane z imitacji skóry czy zamszu lub prawdziwego zamszu. Długi lej będzie sięgał od uda aż do kostki, krótki stanowi swojego rodzaju „łatkę” w okolicy kolana. Początkującym jeźdźcom, nieprzyzwyczajonym do takich usztywnień, prawdopodobnie wygodniej będzie w spodniach z krótkim lejem.

Długi jednak zapewnia większą przyczepność do siodła.