Domy pasywne

Jakiś czas temu w branży budowniczej dosyć popularne stały się tak zwane domy pasywne. Trzeba jednak przyznać, że faktyczną wiedzę na ten temat posiadało do tej pory wąskie grono osób, a najczęściej po prostu ludzi z branży budowlanej. Statystycznego Polakowi myślącemu o budowie domu, określenie dom pasywny nie mówi zbyt wiele.

Sama nazwa może zaś wywoływać nie do końca pozytywne skojarzenia. W rzeczywistości jest jednak zupełnie odwrotnie. Pasywny dom to symbol postępu, inteligencji, dbałości o środowisko, efektywnego i oszczędnego gospodarowania zasobami naturalnymi.

Przymiotnik „pasywny” nawiązuje raczej do niskiego zużycia energii przez dany budynek. Osiągnięcie takiego efektu jest możliwe, między innymi dzięki takim działaniom jak zastosowanie przegród zewnętrznych, mających za zadanie zatrzymywać jak największe ilości ciepła, tak by nie przedostały się na zewnątrz budynku. Dom pasywny to dom nowoczesny.

Do jego budowy wykorzystuje się zaawansowane technologie i rozwiązania, a także materiały o wysokiej jakości. Taka konstrukcja domu jest więc zgodna z celem, który przyświeca obowiązkowi posiadania świadectw energetycznych.

sieci napowietrzne