Cement okazuje się jednym z najważniejszych materiałów, wykorzystywanych w budownictwie. Jest on hydraulicznym spoiwem mineralnym, które wytwarza się w cementowniach. Służą do tego surowce mineralne, takie jak wapień z gliną czy też margiel.

Z cementu uzyskuje się przede wszystkim specjalne zaprawy murarskie, dzięki którym można w przyszłości łączyć poszczególne materiałów budowlanych. Można wyróżnić cement portlandzki, cement hutniczy, cement pucolanowy oraz wieloskładnikowy. Istnieją także specjalne warianty tego materiału, takie jak chociażby cement wiertniczy czy kwasoodporny.

Aby opisywany materiał mógł w ogóle powstać, trzeba na początku rozdrobnić wapień w specjalnym łamaczu, czyli kruszarce. Następnie trzeba w szlamowniku oddzielić od gliny wszelkie zanieczyszczenia. Przygotowany surowiec mieli się w młynie, a szlam, który tam powstaje, ostatecznie ląduje w specjalnych basenach.

To tam ulega pierwszemu suszeniu, by kolejne odbyć już w suszarni szlamu. Kiedy procedura zostanie zakończona, produkt wypala się w przeznaczonym do tego piecu cementowym. Tak też powstaje klinkier cementowy, który należy zmieszać z gipsem oraz dodatkami, by powstał prawdziwy cement.

www.cg-glas.pl